Miért olyan fontos a puli kutya nyírása?

A puli kutya nyírása prioritást élvező feladat, ráadásul nemcsak úgy hébe-hóba, hanem következetes rendszerességgel. A kiállításra indulók ugyan nem élhetnek a nyírás örömeivel, de ettől még a megfelelő ápolás biztosítása hangsúlyos. A gubancos szőrű fajtákra sokan úgy tekintenek, mint kócos négylábúakra, akiknek nem különösebben kell csinálni semmit a megjelenésükkel, mert ők ilyenek.

Ez, azonban tévedés. Éppen a hosszú, gubancolódásra hajlamos szőrzet a legfőbb indok a folyamatos törődésre. Ráadásul a sárcseppek, a gallydarabok és egyéb természeti elemek nem egyszer ragadhatnak bele a szőrzetbe, aminek az eltávolítása sürgető feladat, ami ha elmarad komoly problémákat generálhat.


A nem ideálisan ápolt bunda becsomósodik, nemezessé válik, a bőr pedig befülled, kisebesedik, ami roppantul kellemetlen a kutyusok számára: vakarózáshoz, nonstop diszkomfortérzethez vezethet, s akár még a különböző bőrbetegségeknek is teret biztosíthat az elhanyagolt közeg.
Szerencsés helyzet, ha a gondoskodáshoz társuló szokásokat már kölyök korban kialakíthatjuk, így ugyanis az apróságok idővel beletanulnak a folyamatba és nem tiltakoznak ellene.
A kölykök szőre selymes, puha, szóval nem jelent nagy kihívást egy ritkább fogú fésűvel rendbe tenni a gubancolódó szálakat.

 

Viszont a túlbojhosítás sem jó, mert a szőrszálak ideje korán elvékonyodhat.
A rasztásodás kiválóan kezelhető, de türelem és odafigyelés szükséges hozzá, hogy a csomók kifésülésénél a bőr ne sérüljön. A makacs rasztákat érdemes szétvágni, ez a legkíméletesebb módja a helyzet orvoslására.
A hallójáratban található piheszőrök külön koncentrációt és figyelmet igényelnek.

Ezeket muszáj kitépni, óvatos mozdulatokkal ahhoz, hogy a hallójárat ne gyulladjon be. Nyilvánvaló, hogy ezt a periódust sem a kutyusok, sem a gazdák nem viselik jól, de a hosszútávú cél, azaz az egészség megőrzésének érdekében túl kell esni rajta, hiszen a fülgyulladás sokkal több problémával, fájdalommal jár együtt. A prevenció itt elengedhetetlen.

A puli kutya nyírása nem modern találmány!

Sokan tartanak a nyírástól, hátha így a szőrzet elveszti zsinóros jellegét, ez azonban csak egy alaptalan félelem. A pásztorok évszázadokkal ezelőtt is nyírták a kutyáikat, a rendelkezésre álló eszközökkel, természetesen. Hiszen a folyamatos ápolás az esetükben tényleg nélkülözhetetlen.

A pulik szőrzete különleges törődést igényel

A puli egy rendkívül intelligens, tulajdonképpen munkakutya, ám hétköznapi társként sem kívánhatnánk magunknak nála jobbat. Ugyanakkor tartása nem a legegyszerűbb, az ápoláshoz ugyanis több türelemre lesz szükség a szokásosnál. 

Fiatal puli esetében van a legkönnyebb dolgunk. Ekkor ugyanis még nem kell a szőrzetet különösebben gondozni, így minden energiánkat arra fordíthatjuk, hogy a pulit hozzászoktatjuk a későbbi „beavatkozásokhoz”. 

Ezt egy egyszerű gyakorlat segítségével tehetjük meg. Fektessük le az egyik, majd a másik oldalára az állatot és simogassuk, masszírozzuk, így imitálva a későbbi időszakot, amikor a bundát rendezzük majd. Minél tovább mozdulatlanul marad a puli, annál jobban dicsérjük meg, hiszen a cél, hogy egy-egy alkalommal legalább 10-15 percet kibírjon mozgás nélkül. 

Hozzá kell tenni, hogy hasonlóan kell eljárni egy komondor esetében is, csak ott még nehezebb dolgunk van a fajta természete, illetve az egyedek méretei miatt. 

A cél tehát, hogy dicsérettel, következetes neveléssel hozzá kell szoktatni az ebet a szőrzettel történő foglalkozásokhoz. Ezt a fajtajelleg megköveteli,  

Hogy történjen a puli szőrzetének ápolása?

A felnőttkor elérésével (azaz nagyjából 9-12 hónapos kortól kezdve) a pulik folyamatosan vedlenek. Az elhullajtott szálak azonban megakadnak a külső, úgynevezett fedő szőrben, így alakul ki ez az oly’ jellegzetes, tömör, rasztás bunda. Ahhoz, hogy a puli szőrzetét kellő formájúra alakíthassuk, folyamatosan figyelmet kell fordítanunk a tincsek kialakítására. Szükség esetén ollóval is bevághatjuk a tömör bundát – természetesen nagyon óvatosan -, ám ha következetesen foglalkozunk az állattal, akkor ez általában kézzel is könnyedén megoldható.

Pulik esetében 1-2 centiméteres átmérőjű – úgynevezett szalagostincsek kialakítása a cél, mindig a bőrtől kifelé haladva. Ha a puli hagyja, akár egy ülésben megcsinálhatjuk a teljes bundát, de akkor sem történik semmi baj, ha több részletben dolgozunk. 

Sokkal nagyobb gond, ha már olyan állapotban van a puli szőre, amivel nem nagyon tudunk mit kezdeni. Ezt okozhatja elhanyagolás, de előfordulhat, hogy menhelyről hozott az állat és így a nemezes szőrzet már túl nagy kihívást jelent. Ilyenkor egy kozmetikus még talán segíthet, ám azt tartsuk szem előtt, hogy a kozmetika dolgozói sem képesek csodára. A puli nyírása az ilyen esetekben gyakran elkerülhetetlen, ezért is fontos ennek megelőzése, hiszen ha levágjuk a bundát, azzal épp a fajta legjellemzőbb tulajdonságai tűnnek el. 

Legyen tehát a puli ápolása egy rendszeres program, ahol kiemelt figyelmet fordítunk a fej, a száj és a végbélnyílás, illetve a farok közvetlen környezetének fazonírozására. Ezeken a területeken a puli nyírása kulcsfontosságú. Ez a fajta tehát nem titkoltan okozhat tartási nehézségeket, ezekre feltétlen fel kell készülni, már előzetesen.

Puli fürdetés – ezt a szőrt csak áztatással lehet rendesen kimosni

A puli mozgásigénye, illetve bundájának sajátosságai miatt gazdiként úgy érezhetjük, akár havonta is meg tudnánk fürdetni kedvencünket. Különösképp így lehet ez fehér puli esetében. 

Tartsuk azonban szem előtt, hogy a rasztás szőr fürdetése nem egyszerű feladat, ha szakszerűen szeretnénk csinálni. Szerencsére kutyánk bundáját csak évente egy – maximum két – alkalommal kell kitenni ennek, ám épp ezért kardinális, hogy megfelelően járjunk el. 

Ugyan ilyenkor főleg kecsegtető ötletnek tűnik, hogy a puli szőrét rövidre nyírjuk, ám ezt egyetlen állatorvos, vagy tenyésztő sem javasolja. Ráadásul a kutya fürdetése nem is óriási ördöngösség, lévén az összetapadt, hosszú szőrben lévő piszok eltávolítására áztatást kell alkalmaznunk. 

Ez a rendszeres szőrápoláshoz hozzá tartozik. Állítsuk be a kutyát egy mély tálba, amibe samponnal kevert vizet teszünk. Ebbe áztassuk az ebet pár percig, majd szükség esetén ismételjük meg a folyamatot. 

Vegyük figyelembe a tincsek és a szőrzet természetét és lehetőleg nyárra időzítsük a pancsolást. Tudniillik akár két teljes nap is eltelhet, mire rendesen megszárad, így ezt a műveletet hidegben nem szabad végezni. Fürdetés előtt és után is dicsérjük, jutalmazzuk négylábú kedvencünket, így hosszú távon sokkal egyszerűbb lesz tisztán tartani a kutya szőrét. 
 
Szívesen olvasnál hasonló, hasznos cikkeket? Nézz vissza gyakran, hetente várunk friss témával!